Kto wygrał Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym?

Mistrzowie Polski w Kolarstwie 2023: Szosa i Przełaj

5 lat ago

Rating: 4.11 (1265 votes)

Rywalizacja na najwyższym poziomie, zacięta walka o każdą sekundę i emocje sięgające zenitu – tak w skrócie można opisać tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie. Zarówno kolarze szosowi, jak i przełajowi dostarczyli kibicom niezapomnianych wrażeń, a na mecie poznaliśmy nowych mistrzów kraju. Kto okazał się najlepszy w 2023 roku?

Spis treści

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym: Dominacja Konwy trwa!

W kolarstwie przełajowym niepodzielnie króluje Marek Konwa. Ten 34-letni zawodnik po raz kolejny udowodnił swoją klasę, zdobywając mistrzostwo Polski. Co więcej, jest to jego dziesiąty tytuł w karierze, co jest absolutnym rekordem! Konwa jest niepokonany na krajowych trasach przełajowych już od 2013 roku, co świadczy o jego niezwykłej regularności i wysokiej formie. Drugie miejsce w wyścigu elity mężczyzn zajął nie kto inny, jak Ksawier Garnek, który jednocześnie triumfował w kategorii do lat 23, co jest obiecującym sygnałem dla przyszłości polskiego kolarstwa przełajowego. Na podium stanął również trzeci zawodnik, którego nazwisko, niestety, nie zostało podane w dostępnych informacjach.

Warto przypomnieć, że Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym mają długą i bogatą historię. Pierwsze edycje odbyły się już w 1928 roku, co czyni je jednymi z najstarszych zawodów kolarskich w kraju. Kobiety o medale walczą nieco krócej, bo od 1998 roku.

Kto jest mistrzem Polski w kolarstwie?
Marek Konwa po raz trzynasty z rzędu został mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym.

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym: Banaszek na szczycie w Płocku

Równie emocjonująco było na Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym, które w tym roku gościł Płock. Po zaciętej rywalizacji, tytuł mistrza Polski wywalczył Norbert Banaszek. Dla tego doświadczonego kolarza jest to już drugi taki sukces w karierze, co umacnia jego pozycję w krajowym peletonie. Wyścig elity mężczyzn w Płocku był prawdziwym widowiskiem. Zawodnicy mieli do pokonania 7 rund po 35 kilometrów, co łącznie dało dystans blisko 250 kilometrów. Największym wyzwaniem na trasie był podjazd pod Rynek, który kolarze musieli pokonywać wielokrotnie.

Już od startu tempo wyścigu było bardzo wysokie. Kolarze od razu ruszyli do ataku, próbując oderwać się od peletonu. Aktywni byli między innymi zawodnicy grupy Mazowsze Serce Polski, wykorzystujący przewagę liczebną. Mimo wielu prób, długo nie udawało się uformować skutecznej ucieczki. Dopiero po kilkunastu kilometrach od peletonu oderwała się czwórka zawodników, w składzie Paweł Szóstka, Jakub Kaczmarek, Norbert Banaszek i Kamil Szymacha. Ich przewaga momentami sięgała nawet 1 minuty i 25 sekund, ale peleton nie pozwolił im odjechać zbyt daleko i dogonił ich w połowie drugiego okrążenia.

Kolejne okrążenia przynosiły kolejne ataki i próby ucieczek. Na trzeciej rundzie zaatakował między innymi Jakub Kaczmarek, a później uformowała się większa grupa ucieczkowa, w której znalazło się aż pięciu zawodników Mazowsze Serce Polski. Na początku piątej rundy z peletonu odjechała ośmioosobowa grupa, która zyskała nawet 2,5 minuty przewagi. W tej grupie znaleźli się między innymi Paweł Bernas i Alan Banaszek z Mazowsze Serce Polski, Jakub Murias, Szymon Sajnok i Kamil Małecki. Wydawało się, że ta ucieczka ma szansę na powodzenie, ale peleton, prowadzony między innymi przez Stanisława Aniołkowskiego, nie dał za wygraną.

Na ostatnią rundę z niewielką przewagą wjechała jeszcze kolejna ucieczka, w której znaleźli się Kacper Gieryk, Konrad Czabok, Tobiasz Pawlak, Michał Pomorski, Kamil Małecki i Julian Kot. Ich przewaga jednak była zbyt mała, by utrzymać się do mety. Na niespełna 10 kilometrów przed finiszem peleton dogonił uciekających, a o zwycięstwo walczyli sprinterzy. Najszybszy na finiszu okazał się Norbert Banaszek, zdobywając tym samym tytuł mistrza Polski. Srebrny medal wywalczył Bartosz Rudyk, a brąz Patryk Stosz.

Kto jest mistrzem Polski w kolarstwie?
Marek Konwa po raz trzynasty z rzędu został mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym.

Podsumowanie Mistrzostw Polski 2023

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie dostarczyły wielu emocji i pokazały wysoki poziom polskiego kolarstwa. W kolarstwie przełajowym dominacja Marka Konwy trwa w najlepsze, a w kolarstwie szosowym mieliśmy nowego-starego mistrza, Norberta Banaszka. Gratulujemy wszystkim medalistom i życzymy dalszych sukcesów w nadchodzącym sezonie!

Tabela Wyników Mistrzostw Polski (dostępne informacje)

KonkurencjaZłotoSrebroBrąz
Kolarstwo Przełajowe - Elita MężczyznMarek Konwa--
Kolarstwo Przełajowe - U23 MężczyznKsawier Garnek--
Kolarstwo Przełajowe - Elita KobietAntonina BiałekMalwina MulZuzanna Krzystała
Kolarstwo Szosowe - Elita MężczyznNorbert BanaszekBartosz RudykPatryk Stosz

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Kto wygrał Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii elita mężczyzn?

Mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii elita mężczyzn został Marek Konwa.

Kto zdobył tytuł mistrza Polski w kolarstwie szosowym elity mężczyzn w 2023 roku?

Mistrzem Polski w kolarstwie szosowym elity mężczyzn w 2023 roku został Norbert Banaszek.

Od kiedy rozgrywane są Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym?

Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym rozgrywane są od 1928 roku.

Kiedy kobiety zaczęły rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym?

Kobiety rywalizują o medale Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym od 1998 roku.

eśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Mistrzowie Polski w Kolarstwie 2023: Szosa i Przełaj, możesz odwiedzić kategorię Sport Rowerowy.

Go up